12
יונ

עץ או למינציה? איך בוחרים את הפרקט המתאים ביותר עבורכם?

רצפת פרקט מתאימה לכל חדר בבית, קלה לתחזוקה ועמידה לאורך זמן. בין אם תחליטו לקנות פרקט עץ טבעי או אם תמצאו לנכון לרכוש פרקט למינציה, מובטחות לכם שנים רבות של הנאה!

בשוק קיימים סוגים שונים של רצפות פרקט, כשהאבחנה העיקרית היא בין רצפת פרקט מעץ טבעי ורצפת פרקט למינציה. לכל רצפה יתרונות וחסרונות משלה, והבחירה תלויה בגורמים רבים.

מהם סוגי הפרקט השונים?

פרקט עץ טבעי עשוי משכבות עץ המודבקות ב”שתי וערב”, מה שמעניק להן יציבות מקסימלית. חלקו העליון מורכב מקורות עץ בעובי 4 מ”מ. פרקט למינציה עשוי מ-HDF – סיבי עץ ודבק. חלקו העליון עשוי מלמין, עליו מודבק הדפס נייר המדמה עץ ומעל שכבה אחרונה המונעת שחיקה. בין שני הסוגים הללו קיימים הבדלים רבים, העשויים להשפיע על ההעדפה של הקונים.

דומה אך שונה

במבט קל ניתן לראות את ההבדלים בין סוגי הפרקט. כאשר אנשים מדמיינים רצפת פרקט, עולה בראשם תמונה של פרקט עץ טבעי. פרקט זה מאופיין על ידי שונות מראה העץ, כאשר אין שתי קורות עץ הזהות במראן. להבדיל, פרקט למינציה נוצר תוך שימוש בהדפסים ממוחשבים. מספר ההדפסים מוגבל וישנה חזרתיות על הדגמים בכל רצפה.

מחירים ועלויות

העלויות של פרקט טבעי גבוהות יותר ומחירו משתנה בהתאם לסוג העץ והעיבוד שלו. בשל ההתקנה המורכבת גם עלות ההתקנה גבוהה. לעומת זאת, חומרי הגלם עבור פרקט למינציה זולים משמעותית, והתקנת הפרקט פשוטה וזולה.

עמידות

לפרקט למינציה שכבה עליונה קשה, העמידה בפני שריטות, לחות וכתמים. מנגד, עמידות פרקט עץ טבעי תלויה רבות ביצרן ובגימור של המוצר. לפרקט למינציה אורך חיים קצר ביחס לפרקט עץ טבעי, ובמרבית המקרים רצפת הלמינציה תשרוד בין 8 ל-15 שנים, כאשר לאחריהן יש צורך בהחלפת הרצפה כולה. רצפות עץ טבעי יכולות להיות בשימוש במשך 30 שנה ויותר.

תיקון פגמים

לא ניתן לתקן פגיעות ושברים בפרקט למינציה ויש צורך בהחלפת החלק הפגום. התאמת חלק חדש באופן מדיוק קשה עד בלתי אפשרית, בשל שינויים שעובר צבע הפרקט עם הזמן ועם החשיפה לשמש. את פרקט העץ הטבעי ניתן לתקן בקלות יחסית, כאשר אפילו פגמים קשים במיוחד ניתנים לתיקון על ידי ליטושם וצביעה מחודשת. במקרה של נזק חריג ישנה אפשרות להוצאת הקורות הפגועות ולהחליפן, תוך התאמת הצבע על ידי ליטוש וצביעה.

טיפול בפרקט ביומיום

פרקט למינציה זקוק לנקיון פשוט ע”י מטאטא ומטלית לחה, שואב אבק ידני או רובוטי. לטיפול בפרקט עץ טבעי יש צורך להשתמש בחומרים ייעודיים מיוחדים, המשמרים את הרצפה ואת הגימור שלה. לכל סוג פרקט יש סבון ייעודי משלו. מומלץ להימנע משימוש בחומרי נקיון אוניברסליים או תכשירי הברקה, הפוגעים בעץ. אם נשפכו נוזלים על רצפת הפרקט, יש לנגבם בהקדם.

ובכל זאת – במה לבחור?

הבחירה תלויה בצרכים של הקונה ובתקציב. במידה ואין מגבלת תקציב, פרקט עץ טבעי בגימור לכה המודבק לרצפה, הוא האופציה הפרקטית והעמידה ביותר. בבואכם לקבל החלטה, יש לקחת בחשבון שיקולים נוספים כמו שימור, טיפול ותיקון.
ברשת MODY ניתן לרכוש פרקט עץ טבעי החל מ-149 ₪ למ”ר , במגוון גימורים וגוונים.