24
מאי

היסטוריה בריבוע – סיפורו של האריח הישראלי

כמו בעולם הטקסטיל, גם בתחום הריצוף והחיפוי האופנות מתחלפות. תולדותיהם של האריחים והבלטות בישראל בחמשת העשורים האחרונים

חובבי הנוסטלגיה והרטרו מכירים ואוהבים את הרצפות הצבעוניות והמצוירות של בתי תל אביב הישנה. הרצפות הישנות הללו הן כנראה חומרי הריצוף הוותיקים ביותר שקיימים בזיכרון הקולקטיבי של כולנו. אבל הרִצפות שבמשך שנים רבות זוהו עם הבנייה הישראלית הן אלה שעשויות ממרצפות שומשום. רינה דואניאס, מבעלי חברת מודי, נזכרת ומספרת איך השתנו חומרי הריצוף והחיפוי בבתים הישראלים.
רצפות השומשום שייכות למשפחת הטרצו – פלחי שיש מעובדים בגדלים שונים המונחים על מצע בטון. טרצו היה הבון-טון בישראל החל מסוף שנות ה-60′, לאחר מלחמת ששת הימים, שבעקבותיה חלה התאוששות ומצב הבנייה בארץ השתפר. הגודל המקובל היה 20*20 סנטימטרים, והמהדרים ופורצי הדרך חיפשו אריחי טרצו בגודל 30*30. קירות האמבטיה היו מחופים בדרך כלל באריחי חרסינה לבנה בגודל 15*15.
תחילת שנות ה-70′ – כבר לא רק טראצו וחרסינה לבנה
בתחילת שנות ה-70′ החל להיראות שינוי, בינתיים רק על הקירות. חיפויי הקירות נשארו אומנם בגודל 15*15 סנטימטרים, אך החלו להופיע גם בצבעים. הפופולאריים ביותר היו ורוד, תכלת או ירוק בהיר ועדיין ניתן לראות אותם בדירות ישנות. באותה תקופה רוב היבוא היה של אריחי חרסינה לקירות מספרד. בארץ פעל בית החרושת “ברבור”, שגם הוא ייצר אריחי חרסינה.
mer1
ב-1971 נפתחה חנות מודי הראשונה ברחוב אבן גבירול בתל אביב. “זו השנה הראשונה שבה נסעתי ונחשפתי לתעשיית הקרמיקה באיטליה,” מספרת דואניאס. אריחי החיפוי השתנו: ניתן היה להשיג אריחי חרסינה בגודל 10*20 סנטימטרים והם עוטרו בשלל צבעים ודוגמאות. “שיא הסטייל באותה תקופה היה להתאים לאריחים הצבעוניים שעל הקירות אריחי קרמיקה גם בגודל של 10*20 לריצוף חדרי האמבטיה,” דואניאס נזכרת. אף אחד באותה תקופה לא חשב לרצף אזורים אחרים בבית בקרמיקה. ברצפה שלט עדיין הטרצו.
בהמשך שנות ה-70′ ועד סופן אריחי החיפוי המשיכו לגדול. כעת החלו לחפות קירות גם באריחי קרמיקה, שכעת הגיעו במידות גדולות יותר, כגון 20*20 סנטימטרים וחדר האמבטיה חופה כולו באריחים בגודל אחיד – גם על הקירות וגם על הרצפה. לא רק הגודל השתנה – האריחים האופנתיים בשנות ה-70′ היו צבעוניים, פרחוניים ובדוגמאות טפט, ממש כמו החולצות המכופתרות ששוליהן נדחסו אל מכנסי הפדלפון של אותם ימים. עם השנים הקרמיקה החלה לדחוק את רגלי הטרצו ולפלוש גם לאזורי המגורים. הציבור גילה את תכונות הקרמיקה: היא מתנקה בקלות ומעניקה לדירה מראה מעוצב.
mer0
עידן האבן של שנות ה-90′ – ההמשך הטבעי היה חיפוש חומר שיהיה עמיד ובעל תכונות טובות יותר מהקרמיקה. באיטליה החלו לייצר אריחי גרניט-פורצלן, סוג מיוחד של אריחי קרמיקה המתאפיינים בעמידות גבוהה לשבירה ושחיקה ושומרים על צורתם לאורך זמן. תהליך הייצור של אריחי גרניט-פורצלן משתכלל ללא הרף ולכן ניתן גם להשתמש בהם למטרות עיצוב שונות. האריחים החלו לדמות חומרים יקרים יותר כאבן טבעית, שיש, עץ, בד, חלוקי נחל ולמעשה כל מראה שעולה על הדעת. עיצוב בלתי מוגבל, פרקטיות ומחיר סביר הפכו את הגרניט-פורצלן לחומר המועדף לריצוף בישראל.
אריחי הריצוף שהחלו את דרכם במידות של 15*15 ו-20*10 סנטימטרים לא הפסיקו לגדול. אחרי תקופה בשנות ה-80′ שבה הגודל המקובל היה 30*30 או 45*45, הקפיצה הבאה הייתה למידות של 50*50. אריחים גדולים מאלה לא היו מקובלים בארץ ובעולם, ומכיוון שבשוק המקומי לא הייתה דרישה לא ייצרו אריחים גדולים יותר, זאת על אף שאדריכלים ומעצבים היו מעוניינים בהם כדי להשיג מראה מושלם שבו פחות חיבורים.
היחידים שייצרו בראשית שנות ה-90 אריחים בגודל של 60*60 סנטימטרים ויותר היו הסינים. “אני זוכרת את עצמי מתחננת ומשכנעת בעלי חברות איטלקיות לייצר את הגודל הזה והם היו חוזרים ואומרים שבאמריקה אין דרישה ולכן לא כדאי לייצר. המציאות הוכיחה לכולם שהיופי תמיד מנצח,” דואניאס מספרת. בינתיים, לצד המידות המשתנות החל עידן האבן של 1998, עם אריחים בגוני בז’ במראה אבן ובטקסטורות שונות. ב-1999 שלט כבר המראה הלבן, הנקי והמודרני. מתחילת שנות ה-2000 החל לשלוט המראה האפור ההי-טקי והיפני-זני בשילוב מראה עץ חמים יותר.
האריחים החדשים: יותר שטח, פחות עובי
כיום אריחים בגודל 60*60 סנטימטרים נחשבים לסטנדרט והמגמה היום היא לרצף באריחים גדולים ככל האפשר במידות 80*80, 100*100, 120*120 ואפילו 90*180. ככל שהגודל נדיב יותר, הרי זה משובח. המידות הנרחבות סיפקו אתגרים חדשים ליצרני הקרמיקה. הפיתוח החדשני ביותר בשנים האחרונות הוא אריחי גרניט פורצלן דקים בעובי 3 מילימטרים ובגודל 1.50*3.00 מטרים. אריחים אלה מיוצרים בתהליך חדש של דחיסת החומר, הם קלים מאוד וניתן לניידם בקלות למרות גודלם והם חזקים מאוד מרגע שהורכבו. לאריחים החדשים יש את כל יתרונות הגרניט פורצלן מהדור הקודם, בתוספת מעלות כגון דקיקותם המאפשרת ריצוף על אריחים קיימים וייצור ירוק תודות לחיסכון עצום בזמן הנדרש ליצירתם.
מה מזמנות השנים הבאות? אפשר רק לנחש שהמשך הפיתוחים הטכנולוגיים יגדיל את מנעד הגדלים, העוביים, הטקסטורות ואפשרויות העיצוב תוך צמצום הפגיעה בסביבה ושיפור איכות הייצור.