22
מאי

פרקט – לכו על זה

המראה הטבעי והחמים, הטקסטורה הייחודית, תכונותיו המבודדות, מהירות ההתקנה והתחזוקה הפשוטה, הפכו את הפרקט לאחד מחיפויי הרצפה הנחשקים ביותר על מעצבים, אדריכלים – ובכלל. החידושים הטכנולוגיים מאפשרים כיום מבחר עשיר מבעבר של פרקטים בעיבודים, טקסטורות וצבעים שונים וייחודיים: פרקט במראה מוברש או עתיק, פרקט מולבן ופרקטים שעוברים צביעה כבר אינם זרים לצרכנים הישראלים.A1 071

הפרקט הטבעי נחלק למספר קטגוריות, בהן פרקט מעץ גושני מלא, פרקט טבעי רב שכבתי, פרקט תלת שכבתי ופרקט דו שכבתי, והוא גם הפרקט המועדף בבתים ובדירות פרטיות. עם זאת, תהליכי היצור המתקדמים מאפשרים כיום יצירת חיקויים שקשה להבדיל בינם לבין המקור, כשהבולט שבהם הוא הפרקט התעשייתי הסינתטי המוכר בשם פרקט למינציה.
 
רצפת הפרקט, בניגוד לפרקט למינציה, נחשבה בעבר לחיפוי רצפה אשר רק בתים אמידים יכולים להרשות לעצמם, אבל לא עוד. טווח המחירים הרחב, הנגזר מסוג העץ, עוביו וגודל הקורה, הפך את רצפת הפרקט לפופולארית במיוחד.הפרקט הוא חומר “חם”, נעים, אינטימי ועל-זמני, כלומר עומד מעל לאופנות זמניות משתנות.
gp tri teck sensi 087 parquet 6
הגוונים הבהירים הם הפופולאריים ביותר בזכות תחושת המרחב שהם מעניקים. עץ האלון ה”מככב” במרבית הבתים, זוכה כיום לגיוונים בהירים ועדינים המעדנים את הגוון הטבעי של העץ ומשווים לו מראה ייחודי ומרתק. אפשרויות הגיוון מרחיבות את ההיצע העיצובי – הן מבחינת הגוון המבוקש והן מבחינת אפקט העץ וסגננו לדוגמא- מראה עתיק ומיושן, מראה ווש, מבריק וכדומה.
בשנים האחרונות עולה הביקוש מצד אדריכלים ומעצביי פנים לגווני עץ כהים. פופולאריים במיוחד הם העצים אפריקאים,המתאפיינים בגוונים כהים יותר כמו וונגה, שצבעו כמעט שחור,דוסייה בעל גוון חום אדמדם והטקסטורה עדינה, ג`טובה, אפרומוזיה, קבראובה ועוד רבים.
foco 013 anversa 007
לפני בחירת הפרקט, חשוב לקחת בחשבון את נתוני החדר. לפרקט אפשרויות עיצוביות רבות המאפשרות יצירת אשליה אופטית, בהתאם לפרופורציות של חלל החדר בו אנו מעוניינים להרכיב אותו. אחרי הכל, לכל סוג פרקט יש צבע ומרקם שמייחדים אותו. כשבוחרים את סוג העץ והגוון יש לברר קודם את השפעת גופי התאורה וכן את כמות האור החודרת לחלל החדר מבעד לפתחי, ובהתאם לזה להתאים את אופן הנחת הפרקט לנתוני החלל.
אשליית גודל ומרחב ניתן ליצור על ידי הנחת לוחות הפרקט בכיוונים שונים. לדוגמא: מסדרון צר ייראה רחב יותר עם פרקט בדוגמת “פלנקים” (קורות) המורכבים לרוחב. גווני פרקט בהירים יוצרים אשליה אופטית של תחושת מרחב בחללים קטנים, ולעומתם- צבעי פרקט כהים יוצרים תחושה אינטימית וביתית יותר.
parquet 7 parquet 12
טיפים לתחזוקה נכונה של פרקט:
אחד מהאויבים המרים של הפרקט הוא המים. לכן מומלץ לא לשפוך כמות גדולה של מים ישירות על הפרקט. מומלץ לבודד את רגלי הריהוט בעזרת מגני גומי או לבד. בריהוט נייד, כדאי להרכיב גלגלי גומי על הרגליים.
את הפרקט יש לנקות בעזרת מטלית לחה בלבד. אסור לנקות את הפרקט בעזרת חומרים כימיים – אקונומיקה ו/או חומצות ניקוי למיניהן. ניקוי והברקת רצפת פרקט ייעשו אך עם חומרים מיוחדים לפרקט הנמכרים ברשתות השיווק.